MICHAL PAVEL VOJTA

V roce 2004 byl nominován na cenu Thalie 2004 za roli Polliona v opeře Vincenza Belliniho Norma.

Narodil se v roce 1965 v Brně, zpěv studoval soukromě u Vlastimila Babáka v Brně, v letech 1990–1993 v operním studiu na Vídeňské konzervatoři u Kms. Waldemara Kmenta a Kms. Gerda Nienstedta a zároveň byl členem Státní opery ve Vídni, hostoval na Salcburském festivalu.


V roce 1987 využil možnosti konzultace u světového tenoristy Bruna Sebastiana.
Byl sólistou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Státní opery v Praze a sólistou Slezského divadla v Opavě kde zpíval velké prvooborové role – Tamino (Die Zauberfloete), Manrico (Il Trovatore), Faust (Faust e Marqueritte), Princ (Rusalka), Jeník (Prodaná nevěsta), Duca di Mantua (Rigoletto), Carlo Moor (I Masnadieri), Pollione (Norma)...


Věnuje se také rozsáhlé koncertní činnosti – Requiem – Mozart, Dvořák, Verdi, Stabat Mater – Dvořák, Carmina Burana – Orf. Hostuje často ve velkých koncertních domech evropy – Filharmonie Berlin, Toonhalle – Zurich, Hannover, Dueseldofr, Koeln am Rhein...


V červenci 2005 zpíval Mozartovo Requiem ve španělské Pedraze.


Zpíval pod taktovkou předních světových dirigentů – Claudio Abbado, Ricardo Mutti…V roce 2004 byl nominován na cenu Thalie 2004 za roli Polliona v opeře Vincenza Belliniho Norma. V roce 2005 získal cenu Opavská Thalie 2004 za roli Prince v opeře Antonína Dvořáka - Rusalka.


V současné době je jediným tenoristou v České republice, který zpívá roli Yohia v japonské národní opeře YUZURU v originálním jazyce a roli Chapeloua v opeře Postilion z Lonjumeau.